Ajal, mil ettevõtete ärimudelid muutuvad keerukamaks ja kasvavad ka klientide vajadused, on finantsnõustaja roll aina olulisem. Säästa aega ja väldi ise jalgratta leiutamist, tuues meeskonda finantsnõustaja, kes muudab keerulise arusaadavaks. Finantsnõustajana saan Sind toetada mitmesugustes töölõikudes, hõlmates nii finantsanalüüsi ja prognooside koostamist kui ka kuluarvestuste arendamist või igapäevase raamatupidamise korrastamist.
Finantsnõustamine
Olen Sinu teejuht ettevõtte rahaasjades, alustades esmasest analüüsist ja konsultatsioonist, et mõista, mis vajab tõhustamist, lõpetades pikaajaliste strateegiate loomise ja elluviimisega. Aitan Sul avastada informatsiooni, mis peitub numbrites.
Plaanist teostuseni
Ligi 20 aastat kogemust
-
Raamatupidamise korrastamine
Alustame hetkeolukorra kaardistamisest ning kitsaskohtade tuvastamisest intervjuude abil. Saadud infole tuginedes püstitame eesmärgid ja koostame tegevusplaani nende saavutamiseks. See võib tähendada muudatusi kontoplaanis, arvestuspõhimõtetes või isegi töökorralduse ja protsesside värskendamist, et võtta panusest maksimum.
-
Finantsprognooside koostamine
Sisukas finantsprognoos heidab valgust ettevõtte tulevikuperspektiividele. See aitab hinnata eesmärkide realistlikkust, vajadust lisafinantseerimise järele, võimet täita lepingu tingimusi pangaga ning muud olulist. Kvaliteetne finantsprognoos suurendab kindlustunnet ja toetab ettevõtte usaldusväärsust. Erineva detailsusastmega prognoosid võivad olla olulised omanikele, juhtkonnale, potentsiaalsetele investoritele ja finantsasutustele.
-
Rulluvad finantsprognoosid (rolling forecasting)
Tugeva ettevõte tunnuseks on võime olla paindlik, kuna reageerida tuleb teguritele, mis jäävad juhtimise kontrolli alt välja. Kord aastas eesmärkide seadmiseks koostatav eelarve võib vajada olulist muutmist juba järgmisel kuul. Seda riski aitab hajutada rulluv finantsprognoosimise süsteem. Selle käigus uuendatakse finantsprognoose kokkulepitud sageduse, ajahorisondi ja detailsusega – näiteks kord kvartalis 12 kuud etteulatuvalt.
-
Kuluarvestuse arendamine
Millised kliendid on kasumlikud, millised tooted või teenused toovad kahjumit? Milliseid tegevusi teha ise ja mida sisse osta? Läbimõeldud ja täpne kuluarvestus aitab leida vastused nendele küsimustele. Arusaama loomiseks vaatan esmalt üle äriprotsessid ja olemasolevad arvestusmeetodid. Seejärel aitan liigitada kulud, defineerida vajalikud kuluobjektid, olgu selleks tooted või teenused, ja kulukohad.
Seejärel soovitan asjakohased kulukäiturid (cost drivers), kirjeldan andmete vajaduse ning koostan aruanded toodete, teenuste või muude kuluobjektide kasumlikkuse osas. Kuid mis kõige tähtsam, aitan saavutatud teadmisi selgitada ja tõlgendada, toetades sellega informeeritud otsuste tegemist.
-
Mõõdikute süsteemi arendamine
Peamine tööriist ettevõtte finantstervise jälgimisel ja äriotsuste tegemisel on mõõdikute süsteem. Mõõdikute osas kehtib ütlus „mida mõõdad, seda ka juhid“. Hea mõõdikute süsteemi eelduseks on teadmine, millised tegevused ja tulemused on eesmärkide saavutamiseks kõige olulisemad.
Mõõdikute süsteem peaks sisaldama nii tegevus- kui tulemusmõõdikuid ning olema tasakaalus äri erinevate aspektidega – finantsid, klientide rahulolu, sisemiste äriprotsesside efektiivsus ning õppimine ja areng. Aitan Sul mõõdikud teoorias ja praktikas kokku viia ning enda kasuks tööle panna.
-
Juhtimisaruannete koostamine
Juhtimisaruanded on abiks ettevõtte tulemuste hindamisel, tõlgendamisel ja planeerimisel, kattes küsimusi müügist personalijuhtimiseni. Aruannetes toon esile erinevused võrdlusnäitajatega, näiteks prognoos või eelneva aasta tulemused.
Aruannete praktilist väärtust tagavad selgitused ja faktidel põhinevad kommentaarid, sisaldades küsimusi, riske ja olulisi tähelepanekuid. Koostan juhtimisaruanded, mille formaat ja detailsus klapivad ärivajadustega ning toetavad Sinu ettevõtte arengut. -
Finantsanalüüs
Finantsanalüüs annab tervikliku hinnangu ettevõtte finantstervisele. Analüüsis toon välja kõige olulisemad finantssuhtarvud kasumlikkuse, maksevõime, kapitali struktuuri ja efektiivsuse osas. Trendianalüüs näitab suhtarvude muutumist ajas. Laiema konteksti saavutamiseks võib suhtarve võrrelda ka tegevusala või olulisemate konkurentide sarnaste näitajatega (benchmarking). Analüüsile panen punkti kokkuvõtte ja soovitustega järgmisteks sammudeks, olgu selleks kasvuplaanide toetamine või kulude optimeerimine.
-
Investeerimisprojektide tasuvusanalüüs
Investeerimisprojekti tasuvusanalüüsi eesmärk on hinnata, kas plaanitav investeering on rahaliselt kasulik ja suurendab ettevõtte väärtust. Seda on võimalik teha erinevatel meetoditel.
Harilikult hõlmavad need nüüdispuhasväärtust (net present value ehk NPV), tasuvusaega (payback period) ja diskonteeritud tasuvusaega (discounted payback period ehk DPP) või mõnda kombinatsiooni neist.
Lisaks tasuvusanalüüsile aitan tulemusi tõlgendada ja annan soovitusi edasisteks sammudeks.